WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRzepik
GATUNEKwonny
RODZINARóżowate (Rosaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAgrimonia procera
WYSTĘPOWANIEZasięg występowania obejmuje znaczną część Europy z wyjątkiem jej południowo-wschodnich i wschodnich krańców. W Polsce rozpowszechniony w znacznej części kraju, rzadki w górach i pasie wybrzeża .
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAProsto wzniesiona. Owłosiona długimi, odstającymi włoskami i maleńkimi gruczołkami. Wyrasta z podziemnego kłącza.
LIŚCIEPrzerywano- nieparzystopierzaste z przylistkami. Odcinki liściowe w nasadzie zaokrąglone, od dołu ząbkowane. Od dołu liście gęsto owłosione oraz z licznymi, bardzo drobnymi, lśniącymi gruczołkami, na nerwach z dłuższymi włoskami. Spód liści bladozielony.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty zebrane w cienkie, kłosokształtne grona. Kielich pokryty haczykowatymi kolcami. Kwiaty niewielkie, o żółtych płatkach korony, odwrotnie sercowatych. Słupek dolny, otoczony przez hypancjum. Dojrzałe hypancjum w środkowej tylko części słabo bruzdowane lub gładkie. Kolce częściowo odgięte w dół.
SIEDLISKOBylina. Preferuje miejsca wilgotne na skrajach lasów i w zaroślach.
WYSOKOŚĆ70 - 200 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
UWAGIOd rzadko spotykanego w Polsce rzepiku szczeciniastego różni się zaokrągloną i piłkowaną nasadą listków (u rzepika szczeciniastego nasada jest klinowato zwężona i całobrzega). Od częstego rzepika pospolitego różni się bladozielonym spodem liści (u rzepika pospolitego zwykle szarokutnerowaty) oraz słabo bruzdowanym lub gładkim hypancjum.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony