WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRzepicha
GATUNEKziemnowodna
RODZINAKapustowate (Brassicaceae)
NAZWA ŁACIŃSKARorippa amphibia
WYSTĘPOWANIERodzimy obszar występowania to niemal cała Europa, znaczna część Azji (Azja Zachodnia, Kaukaz, Syberia, Kazachstan), Afryka Północna. W Polsce występuje na całym niżu.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGABruzdkowana, dęta i rozgałęziająca się. Łodyga rośnie prosto do góry, ale dość często pokłada się na ziemi. Łodyga położona na ziemi łatwo ukorzenia się, wyrastają na niej korzenie przybyszowe i pędy.
LIŚCIEŻółtawozielone. Liście dolne, często znajdujące się pod wodą, są siedzące i niepodzielone. Mają lancetowaty, prawie nitkowaty kształt. Górne liście są pierzastoklapowe lub pierzastodzielne, zwężone przy nasadzie, brzegi mają ząbkowane.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCEElipsowate łuszczyny, ponad 2 razy krótsze od szypułek (mają 3-6 mm długości). Na szczycie z ponad 2 razy krótszą od nich szyjką.
OPISKwiaty żółte, na długich szypułkach wyrastają kępkami z górnej części łodygi. Płatki korony są dłuższe od działek kielicha.
SIEDLISKORośnie głównie na podmokłych brzegach wód, również w płytkiej, przybrzeżnej strefie wodnej.
WYSOKOŚĆ80 - 100 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - wrzesień.
UWAGIBardzo często rośnie w zbiornikach wodnych o dużych zmianach poziomu wody i okresowo wysychających, np. w starorzeczach, dołach potorfowych, kanałach melioracyjnych.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony