WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRutewka
GATUNEKorlikolistna
RODZINAJaskrowate (Ranunculaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAThalictrum aquilegifolium
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Azji oraz na prawie całym obszarze Europy. Jest pospolity w całej Polsce, jest również uprawiany.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJRoślina wieloletnia z trwałym kłączem, rosnąca pojedynczo lub w kępkach.
ŁODYGANaga, dołem pojedyncza, górą rozgałęziająca się łodyga wyrasta najczęściej na wysokość 50-100 cm. Jednak jej wysokość bardzo zależy od warunków środowiska. W trudnym wysokogórskim środowisku Tatr może mieć tylko kilka cm wysokości, w dobrych warunkach na niżu może osiągnąć nawet 150 cm.
LIŚCIENa jednej łodydze występuje od 2 do 4 kilkakrotnie pierzasto dzielonych liści, osadzonych naprzemianlegle. Liście mają ogonki liściowe. Dolne liście tworzą w nasadzie pochewkę otaczającą łodygę, górne mają wąski, błoniasty przylistek na rozgałęzieniach ogonka.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCETrójkanciaste, oskrzydlone niełupki na długich trzonkach.
OPISKwiaty wyrastają na długich szypułkach z kątów liści i zebrane są w kwiatostan typu wiecha. Pojedyncze kwiatki są drobne, składają się z 4 działek, kilku słupków i bardzo wielu pręcików. Kwiatostany mają kolor biały lub różowofioletowy. Działki korony opadają szybko. Kwiaty bez miodników. Największą ozdobą kwiatów są fioletowe lub fioletowo-różowe pręciki, górą maczugowato zgrubione, które wyglądają, jak puszysta kulka.
SIEDLISKOBylina. Rośnie w wilgotnych lasach i małych zaroślach, na łąkach, nad potokami w ziołoroślach. W Tatrach jest rośliną pospolitą.
WYSOKOŚĆ50 - 100 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
UWAGIJest uprawiana jako roślina ozdobna na rabatach.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony