WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRóżeniec
GATUNEKgórski
RODZINAGruboszowate (Crassulaceae)
NAZWA ŁACIŃSKARhodiola rosea
WYSTĘPOWANIEWystępuje na całym obszarze wokółbiegunowym, w Ameryce Północnej, Europie, Azji. W Polsce występuje wyłącznie w Sudetach i Karpatach, tylko na terenie parków narodowych.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAGruba, soczysta, okrągła, jasnozielonego koloru, nie rozgałęziająca się.
LIŚCIEGrube, mięsiste, dolne jajowatego, górne lancetowatego kształtu, ostro zakończone, o ząbkowanych na szczycie brzegach. Pokryte grubą warstwą wosku, przy dotknięciu wydają się tłuste. Wyrastają skrętolegle na łodydze. Mają charakterystyczny sinozielony kolor, jesienią przebarwiają się na żółto i czerwono.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OPISKwiaty drobne kwiaty zebrane na szczycie pędów w kwiatostany zwane podbaldachami (są to nieprawidłowe baldachy). Roślina dwupienna. Na jednych okazach występują tylko kwiatostany żeńskie, na innych tylko męskie. Kwiaty żeńskie są zwykle pozbawione płatków korony, lub mają tylko drobne płatki oraz 1 lub 2 słupki. Kwiaty męskie mają 4 płatki korony, 4 działki kielicha i 8 pręcików. Płatki korony u różnych roślin mogą mieć różną barwę - od zielonej, poprzez żółtą do czerwonej.
SIEDLISKOWystępuje w ziołoroślach górskich, obrzeżach piargów, nad potokami górskimi. W Polsce tylko w Sudetach i Karpatach.
WYSOKOŚĆ15 - 40 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
WŁASNOŚCI LECZNICZEZawiera ogromną ilość substancji czynnych: fenoloalkohol, glikozydy salidrozydu, rozarin, rozawin, rozin, liczne flawonoidy, fenolokwasy, kwasy organiczne (bursztynowy, cytrynowy, jabłkowy, szczawiowy), garbniki, tłuszcze, wosk, steryny, oksykumarynę.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony