WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRóżanecznik
GATUNEKżółty
RODZINAWrzosowate (Ericaceae)
NAZWA ŁACIŃSKARhododendron luteum
WYSTĘPOWANIEGatunek pochodzi z Azji Zachodniej, duży obszar jego występowania znajduje się na Kaukazie. Występuje też na Polesiu, Podolu, wyspach Morza Egejskiego, południowej Austrii, Słowenii, w niektórych rejonach Rosji i w Kazachstanie. W Polsce jedyne jego naturalne stanowisko znajduje się w południowo-wschodniej części kraju.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJKrzew do 2,5 m wysokości o luźnej koronie. Stare krzewy osiągają szerokość większą od wysokości.
LIŚCIEWąskoeliptyczne, orzęsione na brzegach, szorstkie liście opadają na zimę. Mają długość od 6 do 12 cm. Młode liście, pączki i pędy mają gruczołowe, lepkie włoski. Jesienią przebarwiają się na czerwono. Już w lipcu zaczyna wytwarzać pączki na następny rok.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEElipsoidalna torebka zawierająca liczne, drobne nasiona.
OPISKwiaty na wierzchołkach pędów wyrastają, zebrane w 12-20 kwiatowe baldaszki. Są to żółte kwiaty, o średnicy 3 - 7 cm i gruczołowato owłosione. Ich kielich składa się z 5 podługowatych działek rozciętych niemal do nasady. Korona kwiatu prawie grzbiecista, lejkowata rurka korony długa na ok. 3 cm. Wewnątrz korony jest 5 pręcików i 1 słupek, wystających na zewnątrz korony. Jej żółtej barwy kwiaty rozwijają się jeszcze przed liśćmi lub równocześnie z nimi.
SIEDLISKOWystępuje na dobrze nasłonecznionych stanowiskach. Rośnie na piaszczystych wydmach, tworząc zarośla.
WYSOKOŚĆdo 2,5 m.
OKRES KWITNIENIAMaj.
WŁASNOŚCI TRUJĄCELiście i młode gałązki zawierają trujące glikozydy: rododendrynę, erykolinę, flawonoidy i andromedotoksynę - najbardziej trującą z nich wszystkich.
UWAGIPoszczególne kwiaty kwitną przez 7-8 dni, cały okres kwitnienia trwa ok. 3 tygodnie. Kwiaty wydzielają odurzający, przyjemny zapach, który można wyczuć nawet z odległości 200 m. Inne nazwy: różanecznik pontyjski, azalia pontyjska.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 1946r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony