WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRóża
GATUNEKrdzawa
RODZINARóżowate (Rosaceae)
NAZWA ŁACIŃSKARosa rubiginosa
WYSTĘPOWANIEPochodzi z Europy i Bliskiego Wschodu (Iran, Irak, Turcja), rozprzestrzeniła się także w Australii i Nowej Zelandii, Ameryce Północnej, a nawet w Ameryce Południowej i Afryce. W Polsce jest dość pospolita.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJKrzew wysokości do około 2 m, rośnie wolno i ma pokrój zwarty.
KORA, PĘDYCał pokryta kolcami. Kolce szare, hakowato zgięte, gęste; pędy krótkie. Oprócz nich występują także drobne igiełki i szczecinki.
LIŚCIENieparzysto-pierzaste, zwykle 7-listkowe. Listki małe, szerokojajowate z zaokrągloną nasadą, błyszczące, ciemnozielone, mają na dolnej stronie gruczołkowate włoski wydzielające zapach jabłecznika. Są drobne, z obu stron zielone i nagie, lub rzadko owłosione. Brzegi listków podwójnie ząbkowane, ząbki szerokie i ogruczolone.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEJajowate, małe, czerwone.
OPISKwiaty pojedyncze, lub zebrane w wielokwiatowe kwiatostany. Szypułki pokryte gruczołkami na trzoneczkach, często także szczecinkami. Kwiaty pięciopłatkowe, ciemnoróżowe, pojedyncze, osadzone są po jednym lub po 3 do 5 krótkich szypułkach. Działki kielicha pierzaste, po przekwitnieniu wzniesione do góry albo odstające na bok. Szyjki słupka gęsto owłosione, płatki korony drobne.
SIEDLISKOSkraje lasów, zarośla, miedze, zbocza.
WYSOKOŚĆdo 2 m.
OKRES KWITNIENIACzerwiec.
UWAGITworzy liczne mieszańce.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony