WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRóża
GATUNEKalpejska
RODZINARóżowate (Rosaceae)
NAZWA ŁACIŃSKARosa pendulina
WYSTĘPOWANIEWystępuje pospolicie na wielu obszarach Europy, rośnie spontanicznie głównie w Alpach, na wysokościach do 2600 m n.p.m. W Polsce występuje w Bieszczadach, w Sudetach i w Tatrach. Poza tym pojedyncze stanowiska na niżu.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJKrzew o wzniesionych pędach, wysokości do 2 m.
KORA, PĘDYŁodyga prawie pozbawiona kolców, igiełkowate kolce występują tylko na tegorocznych pędach płonych i łatwo odpadają. Pędy zabarwione często na kolor czerwony.
LIŚCIENieparzysto-pierzaste. Cienkie, nagie lub owłosione, czasami gruczołowate, 7-11 listkowe. Listki podwójnie piłkowane, jajowate lub podługowate. Są nagie lub owłosione, czasami także ogruczolone. Na spodniej stronie są jaśniejsze.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCECzerwone tzw. owoce pozorne. Wewnątrz zawieraja orzeszki z nasionami.
OPISKwiaty pięciopłatkowe, różowe lub czerwone, pojedyncze, wyrastające na długich szypułkach. Szypułki te są nagie, lub pokryte trzoneczkowatymi gruczołkami. Łopatkowatego kształtu działki kielicha całobrzegie i wzniesione, po przekwitnięciu nie opadają. Słupek z wolnymi szyjkami, kilka razy krótszymi od zewnętrznych pręcików, znamiona słupka wełniste. Miodniki zrośnięte we wzniesiony pierścień. Dno kwiatowe wydłużone, ku górze zwężające się szyjkowato, po dojrzeniu czerwone.
SIEDLISKORośnie w kosówce, nad potokami, w świetlistych lasach. Roślina górska. W Tatrach sięga od dolnego regla do piętra kosówki (1800 m n.p.m.), przy czym główny obszar jej występowania stanowi piętro kosówki.
WYSOKOŚĆdo 2 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
WŁASNOŚCI LECZNICZEDawniej stosowana jako roślina lecznicza.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony