WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRozchodnik
GATUNEKsześciorzędowy
RODZINAGruboszowate (Crassulaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASedum sexangulare
WYSTĘPOWANIEWystępuje w stanie dzikim we wschodniej, południowo-wschodniej, środkowej, Europie i w Szwecji, brak go w zachodniej części Europy. W Polsce jest dość pospolity. Jest także uprawiany jako roślina ozdobna.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPłożąca się lub wzniesiona, o długości 5-15 cm. Roślina darniowa, tworząca niską, gęstą darń.
LIŚCIEGrube, równowąskie, wałeczkowate z wyrostkiem u nasady liści. Ulistnienie gęste, liście wyrastają zwykle w 5-6 regularnych rzędach. Wiosną mają brunatne zabarwienie, potem są jasnozielone.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEOwocem są niemal pionowo rozchylone torebki o długości 3-4 mm.
OPISKwiaty żółte, zebrane w kilkukwiatowe podbaldachy na szczytach pędów. Płatki korony prawie poziomo odstające, wąskolancetowate o długości do 6 mm. Działki kielicha 2-3 razy krótsze od płatków korony.
SIEDLISKOBylina. Rośnie na murach, nasypach kolejowych, skałach, wydmach piaszczystych, na glebach suchych, kamienistych, chętnie z zawartością wapnia.
WYSOKOŚĆ5 - 10 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Liście grube, równowąskie, wałeczkowate z wyrostkiem u nasady liści. Ulistnienie gęste, liście wyrastają zwykle w 5-6 regularnych rzędach.
UWAGIPodobny gatunek - rozchodnik ostry. Ma nieco inne liście: krótko i szerokojajowate, o zaokrąglonej nasadzie i końcach zwężających się od nasady do wierzchołka. Brak wyrostka u nasady liści, ulistnienie rzadsze. Ma ostry smak.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony