WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRozchodnik
GATUNEKostry
RODZINAGruboszowate (Crassulaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASedum acre
WYSTĘPOWANIEWystępuje w stanie dzikim w północnej Afryce, zachodniej Azji, na Kaukazie, Syberii oraz w Europie. W Polsce jest rozpowszechniony na całym niżu, rzadszy na pogórzu Sudetów i Karpat. Jest także uprawiany jako roślina ozdobna.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPłożąca się lub wzniesiona.
LIŚCIEGrube, jajowate, górą spłaszczone, krótkie i szerokojajowate, zwężające się od nasady ku wierzchołkowi, bez wyrostka. Mają długość do 4 mm, ustawione są dość gęsto na nie kwitnących pędach.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty złotożółte, prawie poziomo odstające płatki korony, o długości 6-9 mm, zebrane w kilkukwiatowe podbaldachy na szczytach pędów.
SIEDLISKORośnie na murach, nasypach kolejowych, skałach, wydmach piaszczystych, na glebach suchych, kamienistych.
WYSOKOŚĆ5 - 15 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Liście krótko i szerokojajowate, o zaokrąglonej nasadzie i końcach zwężających się od nasady do wierzchołka. Brak wyrostka u nasady liści, ulistnienie rzadsze.
WŁASNOŚCI LECZNICZEZawiera alkaloidy: sedaminę, sodyminę, nikotynę, flawonoidy: rutynę, kwasy organiczne, substancje śluzowe, garbniki i sole mineralne.
WŁASNOŚCI TRUJĄCEZawiera bardzo trujący alkaloid. Może powodować zaczerwienienie skóry. Spożycie większych ilości może spowodować wymioty i osłabienie, następnie skurcze, otępienie i paraliż.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony