WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJCedrzyniec
GATUNEKkalifornijski
RODZINACyprysowate (Cupressaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACalocedrus decurrens
WYSTĘPOWANIEWystępuje w zachodniej części Stanów Zjednoczonych oraz na północy Meksyku.
STATUSGatunek obcy
POKRÓJKorona smukła, kolumnowa, bardzo regularnie wykształcona, której wierzchołek w przeciwieństwie do gatunków cyprysa i cyprysika, nie zbiega ostro, lecz jest wyraźnie zaokrąglony. Wysokość do 60 metrów, częściej jednak o połowę niższe. Pień zwykle obrośnięty gałęziami prawie do ziemi, tylko w zwartych drzewostanach gałęzie są w dolnej części pnia rzadsze lub brak ich zupełnie.
KORA, PĘDYKora ciemnobrunatna lub brunatno-czerwonawa, podzielona jest na większe płaszczyzny, nieregularnie porozrywane i na obu końcach odgięte od pnia. Gałęzie stosunkowo krótkie, wznoszą się skośnie, są wygięte do góry, rzadko zwisają lub są zgięte w dół. Pędy roczne początkowo zielonkawe, później brunatnieją.
LIŚCIELiście łuskowate, trójkątne, rozszerzające się lekko ku szczytowi, tam jednak wyraźnie zagięte, rosną po cztery w bardzo regularnych okółkach. Przy roztarciu wydzielają silny zapach zbliżony do zapachu terpentyny lub pasty do podłogi. Płaskie gałązki są od spodu troszeczkę jaśniejsze niż na wierzchu i silnie rozczłonkowane.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCESzyszki stojące na końcach. W porze owocowania mają około 2 cm długości i składają się zaledwie z sześciu łusek, z których tylko dwie noszą zalążki i wydają nasiona. Nasiona z jednym skrzydełkiem służącym do rozsiewania przez wiatr oraz mocno zredukowanym zawiązkiem drugiego skrzydełka; poza tym pokryte gruczołami żywicznymi. Szyszki tego gatunku przypominają postacią szyszki żywotników, jednak tu poszczególne łuski są na szczycie nieco wystrzępione.
OPISGatunek jednopienny. Kwiaty męskie bardzo małe, długości około 3 mm, rosną głównie na szczytach bocznych gałązek. W czasie pylenia są jasno-żółte lub złotożółte. Kwiaty żeńskie bardzo niepozorne, zielonkawe.
SIEDLISKOGatunek jest chętnie sadzony w parkach, ogrodach i kolekcjach jako roślina ozdobna.
WYSOKOŚĆdo 30 m.
OKRES KWITNIENIAMarzec.
UWAGIInne nazwy: kalifornijski cedr rzeczny. Osobliwością cedrzyńca kalifornijskiego są kolory drewna - twardziel jaśniejsza niż biel.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony