WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRosiczka
GATUNEKpośrednia
RODZINARosiczkowate (Droseraceae)
NAZWA ŁACIŃSKADrosera intermedia
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie, Ameryce Północnej, Środkowej oraz w północnej części Ameryki Południowej. W Polsce występuje głównie na niżu. Roślina bardzo rzadka (najrzadsza wśród wszystkich krajowych rosiczek).
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAGłąbik, osiągający wysokość 5-15 cm. Wyrasta w okresie kwitnienia rośliny. Jest tylko niewiele wyższy od wyrastających skośnie liści, wyrasta bocznie i jest wygięty łukowato w nasadzie, co jest jego charakterystyczną cechą gatunkową. Ponieważ rosiczka rośnie na torfowiskach, które stale przyrastają, również jej pęd nieustannie rośnie - pod powierzchnią torfu występuje długi pęd z poprzednich lat.
LIŚCIEWyłącznie różyczkowe o blaszce w kształcie wąskiej łopatki, która zbiega klinowato w ogonek liściowy. Przylistki zrastają się z ogonkiem tylko w samej nasadzie liści. Blaszki liści mają 5-10 mm długości i 2-4 razy mniejszą szerokość. Na liściach bardzo duże włoski z gruczołami na trzonkach.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OWOCEMniej więcej kulista i bruzdkowana torebka.
OPISNa szczycie pędu kwiatonośnego zebrane w gronopodobny kwiatostan. 6 wolnych płatków korony barwy białej. Słupek jeden z 6-8 szyjkami.
SIEDLISKOBylina, roślina owadożerna. Torfowiska. Roślina owadożerna przystosowana do życia w siedliskach bardzo ubogich w azot. Na torfowiskach rośnie zwykle przy zamulonych kałużach, na miejscach bardziej piaszczystych.
WYSOKOŚĆ5 - 15 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
UWAGITworzy mieszańce z rosiczką długolistną i okrągłolistną.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 1983r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony