WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRojownik
GATUNEKwłochaty podg. nagi
RODZINAGruboszowate (Crassulaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAJovibarba hirta ssp. glabrescens
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Karpatach. W Polsce występuje w Pienińskim Pasie Skałkowym, w Pieninach, w masywie Pilska i w Tatrach.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPęd kwiatowy, wzniesiony i gruby. Wyrasta dopiero w okresie kwitnienia rośliny.
LIŚCIETworzy bladozielone, kuliste różyczki liściowe o średnicy do 5 cm. W lecie są one rozwarte. Poszczególne liście w różyczce są silnie mięsiste, nagie, jajowatolancetowate, przeważnie najszersze poniżej połowy i ku końcowi zwężają się w ostry koniec. Mają orzęsione brzegi. Liście są stale wzniesione i przegięte do środka (tylko w starych różyczkach liście skrajne rozwierają się).
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OPISRoślina tworząca zwarte, przyziemne różyczki liściowe, z których wyrastają pędy kwiatowe. Tworzy rozłogi, dzięki którym gęsto wyrastające z nich nowe różyczki tworzą zwarte kępy. Kwiaty Duże, zebrane na szczycie pędu kwiatowego w gęsty kwiatostan. Kwiaty promieniste , żółtawobiałe, 6 (czasami 7)-krotne, gruczołowato omszone, wyrastają na grubych szypułkach. Płatki wydłużone i frędzlowato ząbkowane.
SIEDLISKOMurawy naskalne i kserotermiczne, skały. Występuje głównie na podłożu wapiennym, na dobrze naświetlonych zboczach, na bardzo płytkich glebach.
WYSOKOŚĆ15 - 30 cm.
OKRES KWITNIENIAWrzesień - październik.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 1995r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony