WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRdestowiec
GATUNEKsachaliński
RODZINARdestowate (Polygonaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAReynoutria sachalinensis
WYSTĘPOWANIEPochodzi z wschodniej części Azji. Jest gatunkiem inwazyjnym, bardzo ekspansywnym. Obecnie występuje w całej Polsce i coraz bardziej rozprzestrzenia się, jest jednak mniej pospolity niż pokrewny gatunek rdestowiec ostrokończysty.
STATUSAntropofit zadomowiony
ŁODYGAWzniesiona i łukowato wygięta, pusta wewnątrz. Swoim wyglądem łodygi przypominają pędy bambusa. Roślina posiada kłącze i często tworzy rozłogi, za pomocą których rozmnaża się wegetatywnie, tworząc gęste, jednogatunkowe łany.
LIŚCIESą jasnozielone, mają długość 15-30 cm, szerokoeliptyczny kształt. Dolne liście mają sercowatą nasadę, górne uciętą nasadę, u wszystkich zaś wierzchołki są tępe. Po nasadzie liści, ich wierzchołku i wielkości najłatwiej odróżnić ten gatunek od bardzo podobnego rdestowca ostrokończystego.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OPISKwiaty drobne, zebrane w wiechowaty kwiatostan. Występują po 4-7 na gałązce wiechy, mają biało-żółtawy kolor. W okresie owocowania zewnętrzne listki okwiatu posiadają na grzbiecie skrzydełko. Słupek z 3 frędzelkowatymi znamionami, wyrastającymi na szczycie trzech dość długich rozgałęzień szyjki. Pręciki mieszczą się wewnątrz okwiatu. Swoim wyglądem bardzo przypomina krzew.
SIEDLISKOZarośla nadrzeczne, łęgi, przydroża, nasypy kolejowe i inne siedliska ruderalne.
WYSOKOŚĆdo 3 m.
OKRES KWITNIENIAWrzesień - październik.
CECHY CHARAKTER.Liście środkowe z sercowatą nasadą.
UWAGIUważany jest za gatunek niepożądany w środowisku naturalnym, gdyż wypiera rodzime gatunki, zalecane jest usuwanie go. Jego wprowadzanie do środowiska lub przemieszczanie w środowisku przyrodniczym jest zabronione. Od 2012 roku także jego import, posiadanie, prowadzenie hodowli, rozmnażanie i sprzedaż wymagają specjalnego pozwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony