WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRdestowiec
GATUNEKostrokończysty
RODZINARdestowate (Polygonaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAReynoutria japonica
WYSTĘPOWANIEPochodzi z południowej Azji. W Europie pojawił się w 1825 r. i samorzutnie rozprzestrzenił się w środowisku. Jest gatunkiem inwazyjnym, bardzo ekspansywnym.
STATUSAntropofit zadomowiony
ŁODYGAWzniesiona i łukowato wygięta, pusta wewnątrz. Swoim wyglądem przypominają pędy bambusa. Roślina wieloletnia, silnie rozgałęziająca się. Swoim wyglądem bardzo przypomina krzew.
LIŚCIELiście są jasnozielone, mają długość 5-15 cm, szerokoeliptyczny kształt, prosto uciętą nasadę, zaostrzony koniec, są nagie i całobrzegie.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OPISKwiaty drobne,, zebrane w wiechowaty kwiatostan. Występują po 2-4 na gałązce wiechy, mają zielonkawobiały kolor. W okresie owocowania zewnętrzne listki okwiatu posiadają na grzbiecie skrzydełko. Słupek z 3 frędzelkowatymi znamionami, wyrastającymi na szczycie trzech dość długich rozgałęzień szyjki. Pręciki mieszczą się wewnątrz okwiatu. Posiada kłącze i często tworzy rozłogi, za pomocą których rozmnaża się wegetatywnie, tworząc gęste, praktycznie jednogatunkowe łany.
SIEDLISKOBylina o drewniejących pędach. Zarośla nadrzeczne, łęgi, przydroża, nasypy kolejowe i inne siedliska ruderalne.
WYSOKOŚĆdo 300 cm.
OKRES KWITNIENIASierpień - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Liście z prosto uciętą nasadą.
UWAGIUważany jest za gatunek niepożądany w środowisku naturalnym, gdyż wypiera rodzime gatunki, zalecane jest usuwanie go. Jego wprowadzanie do środowiska lub przemieszczanie w środowisku przyrodniczym jest zabronione. Od 2012 roku także jego import, posiadanie, prowadzenie hodowli, rozmnażanie i sprzedaż wymagają specjalnego pozwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jest cenną rośliną energetyczną, charakteryzującą się dużym przyrostem biomasy i dużą jej wartością energetyczną. Inne nazwy: rdestowiec japoński.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony