WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRdest
GATUNEKżyworodny
RODZINARdestowate (Polygonaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPolygonum viviparum
WYSTĘPOWANIENaturalny zasięg gatunku obejmuje rozległe przestrzenie Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Europie występuje w górach całego kontynentu (z wyjątkiem Portugalii i Norwegii).
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPod ziemią silne, poziome, skręcone kłącze barwy czarno-brązowej i średnicy 1-2 cm, z którego wyrastają zwykle 2-3 podnoszące się lub wyprostowane, nierozgałęzione łodygi o wysokości 10-30 cm.
LIŚCIESkrętoległe, wąskoeliptyczne, zaostrzone lub prawie tępe, dość tęgie. Liście łodygowe niemal równowąskie. Ogonki liściowe nieoskrzydlone, dłuższe u liści dolnych, krótsze powyżej, górne liście siedzące. Gatka obcisła i naga.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OPISKwiaty zebrane w gęstym kłosie. Okwiat biały lub różowawy, sześcioczłonowy, do 4 mm długości. Słupek z trzema szyjkami znacznie dłuższymi od zalążni, zakończone główkowatymi znamionami. Pręcików osiem, otoczonych gruczołowym pierścieniem. Charakterystyczną cechą jest występowanie w dolnej części kłosa bulwkowatych romnóżek. Czasem w kwiatostanie znajdują się same bulwki, a kwiatów brak.
SIEDLISKOBylina. Występuje głównie na łąkach, murawach wysokogórskich, w kosówce. W Polsce tylko w Karpatach.
WYSOKOŚĆ10 - 30 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Ogonki nie oskrzydlone. Brzeg liści zawinięty i żeberkowany. Kłos z bulwkowatymi rozmnóżkami w dolnej części wałeczkowatego kwiatostanu.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony