WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRdest
GATUNEKptasi
RODZINARdestowate (Polygonaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPolygonum aviculare
WYSTĘPOWANIEJest bardzo szeroko rozprzestrzeniony na kuli ziemskiej. Początkowo występował na półkuli północnej, ale został zawleczony i zadomowiony także na półkuli południowej.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGARozesłana, rozgałęziona.
LIŚCIEEliptyczne, siedzące, o brzegu szorstkim.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiat w kącie liścia, zielony, o brzegu białym lub czerwonym. Pędy ulistnione do wierzchołka. Okwiat 5-krotny. Działki okwiatu do połowy zrośnięte, długości 2-3 mm.
SIEDLISKORoślina jednoroczna lub dwuletnia. Pospolity chwast w uprawach, rośnie na podwórzach, przydrożach, nad rzekami. W Polsce występuje na niżu i w górach po regiel dolny.
WYSOKOŚĆ5 -10 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Kwiaty po kilka w pachwinach liści. Owocki zwykle krótsze od okwiatu.
WŁASNOŚCI LECZNICZEZawiera flawonoidy, krzemionkę rozpuszczalną, garbniki, kwasy polifenolowe, cukry (20%), sole mineralne. Wyciąg zwiększa wydalanie moczu, stosowany w kamicy nerkowej, jako środek moczopędny, przy schorzeniach płucnych, zewnętrznie przy krwawiących, źle gojących się ranach.
UWAGIJest bardzo chętnie zjadany przez domowe ptaki: kury, gęsi i kaczki i stąd pochodzi jego nazwa gatunkowa. Gatunek jest bardzo zmienny, wyróżniono wiele form, z których część traktowana jest czasem jako odrębne gatunki.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony