WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPsianka
GATUNEKziemniak
RODZINAPsiankowate (Solanaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASolanum tuberosum
WYSTĘPOWANIERoślina wywodzi się z Andów, gdzie udomowiono ją ok. 8 tysięcy lat temu. Ziemniak został przywieziony do Europy w końcu XVI wieku, w ciągu następnych stuleci stał się integralną częścią wielu kuchni z całego świata.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
ŁODYGAGruba, mięsista, do 100 cm wysokości, wykształca rozgałęzione kłącza (stolony) z podziemnymi bulwami bogatymi w skrobię. Łodyga jest pokryta przylegającymi włoskami.
LIŚCIEPrzerywanopierzaste, u nasady łatki jajowate lub sercowate.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEZielone jagody
OPISKwiaty o zrośniętych płatkach i 5 łatkach, średnicy do 3-4 cm, barwy białej, różowej, błękitnej lub fioletowej. Wewnątrz korony 1 słupek i 5 pręcików zrośniętych w rurkę wokół słupka. Zebrane w dwuszypułowe, pozornie szczytowe skrętki.
SIEDLISKOUprawiany na wszystkich kontynentach.
WYSOKOŚĆ80 - 100 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - lipiec..
WŁASNOŚCI TRUJĄCECały nadziemny pęd (łodyga, liście, kwiaty i owoce) jest trujący. Zawiera trującą solaninę. Powoduje ona poważne zatrucia pokarmowe, wykazuje też działanie rakotwórcze. W celach spożywczych użytkowane są bulwy, które nie zawierają solaniny. Jednakże jeżeli z jakichś powodów (np. w wyniku wypłukania gleby przez ulewne deszcze) były one przez dłuższy czas wystawione na działanie słońca, ich skórka zielenieje i również stają się trujące
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony