WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPrzymiotno
GATUNEKjednokoszyczkowe
RODZINAAstrowate (Asteraceae)
NAZWA ŁACIŃSKAErigeron uniflorus
WYSTĘPOWANIEWystępuje w górach Europy, Ameryki Północnej, Turcji i Kaukazu. W Polsce występuje wyłącznie w Tatrach. Roślina rzadka.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWzniesiona, nierozgałęziająca się. Jest zielona i obficie wełnisto owłosiona (ale bez gruczołów). Na jej szczycie pojedynczy koszyczek i stąd gatunkowa nazwa rośliny.
LIŚCIEDolne klinowatojajowate, o stępionych wierzchołkach, czasami nawet wycięte, łodygowe siedzące, lancetowate, ostro zakończone.
KOLOR KWIATÓWfioletowy
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OWOCENiełupka o długości 1,2-2 mm z krótkim puchem kielichowym.
OPISKwiaty zebrane w pojedynczy koszyczek o średnicy 10-27 mm. Kwiaty dwojakiego rodzaju; wewnętrzne kwiaty w koszyczku to obupłciowe kwiaty rurkowate, brzeżne to żeńskie kwiaty języczkowe. Kwiaty rurkowe przeważnie czerwonawe na szczycie, brzeżne kwiaty języczkowe w jasnoliliowym kolorze, ok. 2-krotnie dłuższe od kwiatów wewnętrznych. We wszystkich kwiatach puch kielichowy w jednym szeregu. Listki okrywy koszyczka silnie wełnisto owłosione, zielone, lub o fioletowych szczytach.
SIEDLISKOBylina. Porasta wilgotne skały i hale. W Tatrach występuje głównie w piętrze alpejskim.
WYSOKOŚĆ2 - 12 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Łudyga z 1 koszyczkiem, listki okrywy wełnisto owlosione. Kwiaty wewnętrzne rurkowate, na szczycie zwykle czerwonawe.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony