WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPrzetacznik
GATUNEKróżyczkowaty
RODZINABabkowate (Plantaginaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAVeronica aphylla
WYSTĘPOWANIEWystępuje w górach Europy. W Polsce wyłącznie w Tatrach i na Babiej Górze.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWzniesiona, dołem naga, górą owłosiona. Ma wysokość zaledwie 0,5-3 cm, a wraz z kwiatostanem do 10 cm. Międzyweźla łodygi są silnie skrócone, tak, że liście tworzą niemal różyczkę.
LIŚCIEJajowate, eliptyczne lub odwrotnie jajowate. Są krótkoogonkowe, o całobrzegiej lub płytko tylko piłkowanej blaszce liściowej. Są silnie owłosione, szczególnie na brzegach.
KOLOR KWIATÓWniebieski
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCEPłaska, okrągława torebka o długości 5-7 mm. Jest ogruczolona i wycięta na szczycie.
OPISKwiaty zebrane w 2-5-kwiatowe grono wyrastające na długiej szypułce z pachwin górnych liści. Odstająco owłosiona szypułka kwiatostanu jest 2-3 razy dłuższa od liścia, z pachwiny, którego wyrasta. Kielich złożony z 4 silnie owłosionych i ogruczolonych działek. Korona o średnicy 6-8 mm składająca się z 4 błękitnoliliowych, prawie jednakowych płatków.
SIEDLISKOBylina. Wilgotne skały, brzegi potoków, wilgotne miejsca na halach, głównie na podłożu wapiennym. W Tatrach występuje głównie w piętrze halnym i piętrze kosówki, ale schodzi aż do regla dolnego.
WYSOKOŚĆ5 - 10 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Działki 4, prawie jednakowe. Kwiatostan wraz ze swą szypułką dłuższy od łodygi, wyrastający z pachwin górnych liści i stąd pozornie szczytowy. Międzywęźla bardzo skrócone, stąd liście prawie rózyczkowato skupione.
UWAGIŁacińska nazw gatunkowa aphylla - bezlistna, pochodzi od bezlistnej, długiej i przypominającej łodygę szypułki kwiatostanu.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony