WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPrzetacznik
GATUNEKalpejski
RODZINABabkowate (Plantaginaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAVeronica alpina
WYSTĘPOWANIEGatunek arktyczno-alpejski. Występuje w Ameryce Północnej, Azji i Europie, w tym także na Islandii i Grenlandii. W Polsce spotykany w Tatrach (dość często), Karkonoszach i w Gorcach.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJTworzy niskie, luźne darnie.
ŁODYGAProsta, wzniesiona lub podnosząca się, o wysokości 5-15 cm. Jest górą, a czasami również dołem odstająco owłosiona. Jest ulistniona na całej wysokości.
LIŚCIEUlistnienie nakrzyżległe. Liście jajowate lub eliptyczne, tępe lub słabo tylko zaostrzone. Są siedzące, mają całobrzegą, lub słabo karbowaną blaszkę i są nagie lub rzadko owłosione (górne bywają czasami silnie owłosione).
KOLOR KWIATÓWniebieski
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCEOwłosiona torebka ok. dwukrotnie dłuższa od kielicha. Jest płaska, siniejąca, odwrotnie jajowatoeliptyczna i pęka na szczycie.
OPISKwiaty zebrane w krótki i zbity kwiatostan na szczycie łodygi. Kwiaty nieliczne, ciemnoniebieskie, o średnicy 5-7 mm i wąskoeliptycznych działkach.
SIEDLISKOBylina. Porasta obrzeża wyleżysk, skały, żwirki, murawy naskalne, rośnie wzdłuż potoków. Występuje od regla dolnego po piętro halne.
WYSOKOŚĆ5 - 15 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - lipiec.
CECHY CHARAKTER.Wszystkie liście nie podzielone. Kwiatostan krótki, zbity, skąpokwiatowy.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony