WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPrzetacznik
GATUNEKpolny
RODZINABabkowate (Plantaginaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAVeronica arvensis
WYSTĘPOWANIEWystępuje na obszarach Azji o umiarkowanym klimacie, częściowo także o klimacie ciepłym (Indie, Pakistan), w Afryce Północnej i Europie.
STATUSAntropofit zadomowiony
ŁODYGAWzniesiona, lub podnosząca się, owłosiona krótkimi włoskami, w górnej części ogruczolona. Wysokość 5-25 cm. Z korzenia wyrasta zwykle kilka nierozgałęziających się łodyg. Podczas suszenia roślina nie czernieje.
LIŚCIENaprzeciwległe. Liście szerokojajowate, o nasadach nieco sercowatych, całe owłosione. Brzegi karbowane lub piłkowane, koniec tępo zakończony. Najniższe liście na łodydze nie są większe od pozostałych, często są już uschnięte podczas kwitnięcia rośliny.
KOLOR KWIATÓWniebieski
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OPISKwiaty na bardzo krótkich, wzniesionych szypułkach (prawie siedzące) w kątach liści. Kielich złożony z 4 wolnych, lancetowatych, tępo zakończonych i silnie owłosionych działek. Korona kółkowa z bardzo krótką rurką. Ma szerokość 3-5 mm i złożona jest z 4 płatków niebieskiego koloru. Płatki nierównej wielkości, jeden z płatków wyraźnie mniejszy i węższy. Szyjka słupka o podobnej długości, jak wycięcie torebki, z pojedynczą szyjką wyższą od pręcików. 2 pręciki. Słupek i pręciki dojrzewają równocześnie.
SIEDLISKORośnie na przydrożach, łąkach, brzegach zarośli.
WYSOKOŚĆ5 - 25 cm.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Liście wyraźnie karbowane lub piłkowane. Szypułki znacznie krótsze od kielicha, stąd kwiaty prawie siedzące.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony