WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPrzenęt
GATUNEKpurpurowy
RODZINAAstrowate (Asteraceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPrenanthes purpurea
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie, przez Niemcy i Polskę przebiega północna granica jego zasięgu. W Polsce występuje tylko na południu, po Śląsk i Roztocze. Jest rośliną dość rzadką.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPojedyncza, obła, wzniesiona, naga, lub tylko słabo owłosiona. W górnej części rozgałęzia się.
LIŚCIEDolne mają podłużnie jajowaty kształt (szerszy w górnej części liścia) i posiadają szerokie zatokowate wycięcia. Ich nasady zbiegają w krótki ogonek. Liście środkowe i górne są nie tylko dużo mniejsze, ale mają znacznie różniący się od liści dolnych kształt; są lancetowate lub podługowate i brzegi mają tylko nieznacznie wycięte, lub są tylko piłkowane. Są siedzące i mają sercowate nasady. Wszystkie liście są cienkie i nagie, na dolnej stronie sinozielone.
KOLOR KWIATÓWfioletowy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty drobne, zebrane w długie, walcowate koszyczki zwisające na długich szypułkach. Koszyczki te z kolei zebrane są w wiechę. W koszyczkach tylko kilka kwiatów (przeważnie 5). Okrywa koszyczków o długości 12-13 mm i 5-7 mm średnicy i składająca się z 6-10 listków. Jest naga i dość często podbarwiona na fioletowo. Języczkowe kwiaty przenętu mają długie płatki wystające daleko poza okrywę, wskutek czego koszyczki bardzo przypominają swoim wyglądem pojedyncze kwiaty. Płatki kwiatów fioletowopurpurowe, puch kielichowy w postaci pojedynczych, śnieżnobiałych włosków.
SIEDLISKOCieniste lasy górskie.
WYSOKOŚĆ50 - 120 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
WŁASNOŚCI TRUJĄCECała roślina trująca.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony