WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPorzeczka
GATUNEKzłota
RODZINAAgrestowate (Grossulariaceae)
NAZWA ŁACIŃSKARibes aureum
WYSTĘPOWANIEW naturze rośnie w zachodniej części Ameryki Północnej, poza tym szeroko rozpowszechniony w strefie umiarkowanej półkuli północnej, głównie jako gatunek uprawny. W Polsce stosowany w ogrodnictwie często jako podkładka.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJKrzewy są słabo zagęszczone. Osiąga wysokość zwykle do 2 - 3 m.
KORA, PĘDYŁodyga jest naga, drewniejąca, gruba i słabo rozgałęzia się. Pędy rozchylają się na boki lub wznoszą prosto, starsze często łukowato zwisają. Kora jest szara do czerwownobrązowej.
LIŚCIEZwykle trzyklapowe i słabo ząbkowane, długości 3 - 5 cm, u nasady klinowate lub płytko sercowate. Ogonki i brzegi liści za młodu zwykle słabo owłosione, później nagie i tylko na brzegu orzęsione, błyszczące. Na jesieni liście wybarwiają się na czerwono, częściowo też na żółto i fioletowo.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCECzarna, ciemnobrunatna jagoda o średnicy 6 - 8 mm.
OPISPięciokrotne, zebrane w grona liczące od 5 do 10 kwiatów. Jasnożółte, długie działki kielicha u dołu są zrośnięte. Płatki korony o wiele mniejsze, są zwykle różowo nabiegłe, dołem zrośnięte do połowy, tworzą wyraźną rurkę z której wystaje pojedynczy choć dwuznamionowy słupek. Pręcików jest 5. Kwiaty pachną przyjemnie.
SIEDLISKOW naturze występuje na bardzo zróżnicowanych siedliskach. Często w nadrzecznych lasach liściastych i zaroślach, w lasach sosny żółtej, na obszarach źródliskowych oraz w miejscach piaszczystych i trawiastych, a także na zboczach gór. Jest odporna na pożary.
WYSOKOŚĆdo 3 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony