WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPorzeczka
GATUNEKalpejska
RODZINAAgrestowate (Grossulariaceae)
NAZWA ŁACIŃSKARibes alpinum
WYSTĘPOWANIEWystępuje w stanie dzikim w Europie (na południu kontynentu tylko w górach), na części obszaru Azji (Kaukaz i Turcja) oraz w Maroku.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJWielopostaciowy krzew o wysokości do około 2,5 m, bez kolców.
KORA, PĘDYGłówne pędy smukłe, z brunatną korą, gałęzie mają korę szarą i dzielą się na brunatnawożółtawe gałązki, często zwisające.
LIŚCIEUłożone skrętolegle, głęboko 3-5-klapowane. Klapy są zaostrzone lub tępe, grubo piłkowane, nagie lub skąpo owłosione, zwłaszcza z wierzchu. Dolna strona błyszcząca. Ogonki liściowe gruczołowato owłosione o długości równej połowie blaszki. Rozwijają się wczesną wiosną a jesienią długo utrzymują na krzewie.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEMałe, czerwone, wielonasienne. Mdłe w smaku.
OPISZielonkawożółte, zebrane w pachnące, wzniesione grona. Kwiaty zwykle zwieszają się dwustronnie. Przysadki lancetowate, gruczołowato orzęsione, dłuższe niż szypułki i kwiaty. Kwiaty męskie zebrane w 10-30 kwiatowe grona. Rurka korony płasko miseczkowata, naga. Pięć jajowatych działek kielicha. Płatki korony i pręciki bardzo krótkie. Kwiaty żeńskie zebrane w grona 2-5 kwiatowe, działki kielicha są bardzo małe, pręciki stromo wzniesione.
SIEDLISKOŚwietliste lasy, zakrzewione zbocza, miejsca skaliste, ale także w wilgotniejszych lasach liściastych. W górach przeważnie w piętrach reglowych i na glebach wapiennych. Doskonale znosi suszę, zacienienie i zanieczyszczenie powietrza.
WYSOKOŚĆdo 2,5 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - czerwiec.
UWAGIJest uprawiana jako roślina ozdobna, szczególnie w ogrodach i parkach jako roślina żywopłotowa. Jest całkowicie odporna na mróz.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony