WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJBukszpan
GATUNEKzwyczajny
RODZINABukszpanowate (Buxaceae)
NAZWA ŁACIŃSKABuxus sempervirens
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Afryce Północnej, Europie Środkowej i Południowej, w Azji Mniejszej i na Kaukazie, aż po Himalaje. W Polsce tylko sadzony jako roślina ozdobna.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJKrzew o zimozielonych liściach, do 3 m wysokości. Pokrój kulisty, bardzo zwarty. Rośnie powoli i jest rośliną długowieczną.
LIŚCIESkórzaste, błyszczące, eliptyczne, ciemnozielone liście ustawione naprzeciwlegle na pędach, bardzo gęsto. Mają charakterystyczny zapach.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCETorebka.
OPISKwiaty bardzo drobne, żółtawobiałe, w krótkich i gęstych gronach, wyrastają w kątach liści. Są to kwiaty jednopłciowe. Męskie mają okwiat składający się z 4 nierównych listków i 4 pręciki, żeńskie okwiat 4-8 listkowy i 1 słupek z 3 krótkimi i trwałymi szyjkami. Kwiaty są licznie odwiedzane przez pszczoły.
SIEDLISKOW swoim naturalnym biotopie rośnie w zacienionych miejscach. Potrzebuje gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Przed zimą należy go obficie podlewać, aby miał zapas wody na zimę.
WYSOKOŚĆdo 3 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - czerwiec.
UWAGIJest rośliną długowieczną, rośnie powoli, ale może osiągnąć nawet wysokość 9 m i wykształcić pień o średnicy 30 cm. Inne nazwy: bukszpan wieczniezielony.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony