WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPływacz
GATUNEKśredni
RODZINAPływaczowate (Lentibulariaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAUtricularia intermedia
WYSTĘPOWANIERoślina występująca w Ameryce Północnej, Azji oraz Europie. W Polsce występuje rzadko na niżu, głównie na północy kraju.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGADługości 15-20 cm, zróżnicowana na część pływającą - zieloną oraz ziemną (zakorzeniającą się) - bezbarwną o długości 3-20 cm.
LIŚCIELiście łodygi pływającej długości 4-20 mm, szerokości 7-32 mm, nerkowate, kilkakrotnie widlasto podzielone na 7-16 szczeciniastych łatek, bez pęcherzyków. Liście części bezbarwnej z łatkami bocznymi przekształconymi w 1-5 pęcherzyków długich do 5 mm.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWgrzbieciste
OWOCEKulista torebka o średnicy 3-4 mm.
OPISKwiaty obupłciowe, o symetrii grzbiecistej, umieszczone na szypułkach długich na 1-1,5 mm, w kątach jajowato-trójkątnych przysadek o falistym brzegu. Pręciki dwa, słupek jeden. Działki kielicha i korony dwuwargowe. Kielich o łatkach jajowatych. Korona długości 10-15 mm, cytrynowożółta, o górnej wardze niepodzielnej, purpurowo prążkowanej z przylegającą, tępą ostrogą, dolnej wardze okrągławej, płaskiej bądź o brzegach podwiniętych, średnicy 10-15 mm. Kwiaty zebrane w grona.
SIEDLISKOWystępuje głównie w wodach torfowisk przejściowych, w dolinkach torfowisk wysokich i zagłębieniach torfowisk niskich.
WYSOKOŚĆ15 - 20 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
UWAGIInne nazwy: pływacz pośredni.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 2004r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony