WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPływacz
GATUNEKdrobny
RODZINAPływaczowate (Lentibulariaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAUtricularia minor
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Ameryce Północnej, Azji oraz Europie. W Polsce występuje na rozproszonych stanowiskach na niżu i rzadko w górach.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGACienka, długości 2-20 cm, zróżnicowana na część pływającą - zieloną oraz ziemną (zakorzeniającą się) - bezbarwną o długości 3-13 mm.
LIŚCIELiście łodyg pływających dł. 2-10 mm, szer. 4-10 mm, eliptyczne do nerkowatych, kilkukrotnie widlasto podzielone na 7-15 zaostrzonych, odstających łatek z 1-7 pęcherzykami chwytnymi. Liście łodyg ziemnych przekształcone w 1-6 pęcherzyków długich na 1-2 mm.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWgrzbieciste
OWOCEKulista torebka.
OPISKwiaty obupłciowe, o symetrii grzbiecistej, umieszczone na szypułkach długich na 2-6 mm, w kątach błoniastych przysadek długości ok. 1,2 mm. Pręciki dwa, słupek jeden. Działki kielicha i korony dwuwargowe. Działki kielicha o kształcie okrągławym, tępe. Korona długa na 5-11 mm, bladożółta, o górnej wardze wyciętej, dolnej jajowatej, niekiedy biało prążkowanej, długiej na ok. 6 mm, po zapyleniu o podwiniętych brzegach. Kwiaty w ilości 2-6, zebrane w grona długości 5-15 mm.
SIEDLISKOBylina. Występuje głownie na torfowiskach przejściowych, w dołach potorfowych, młakach oraz w zagłębieniach torfowisk wysokich i niektórych niskich.
WYSOKOŚĆ5 - 40 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - wrzesień.
UWAGIInne nazwy: pływacz mniejszy.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 2004r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony