WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPływacz
GATUNEKzwyczajny
RODZINAPływaczowate (Lentibulariaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAUtricularia vulgaris
WYSTĘPOWANIEJest gatunkiem kosmoplitycznym, występującym powszechnie w śródlądowych zbiornikach wodnych w Europie i Azji.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJRoślina swobodnie unosząca się w toni wodnej, nie posiada systemu korzeniowego. Blisko powierzchni wody znajduje się tylko podczas kwitnienia. Unoszenie się w wodzie umożliwiają jej pęcherzyki powietrza, będące równocześnie aparatami chwytającymi drobne zwierzęta wodne.
ŁODYGAPęd długości ok. 1 m, w większości pod wodą, ponad lustro wystaje tylko niewielki fragment zakończony skąpokwiatowym kwiatostanem. Pędy osiągają długość 30-100(200) cm, poszczególne międzywęźla zaś 3-10 mm.
LIŚCIENitkowate, z umieszczonymi na nich pęcherzykowatymi aparatami chwytającymi w liczbie 20-200, o długości 1-4,5 mm każdy. Łatki liści mają szczeciniasto orzęsione brzegi.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWgrzbieciste
OPISKwiaty żółte, obupłciowe, grzbieciste, wykształcające 2 pręciki. Mają stożkowatą i na spodniej stronie ogruczoloną ostrogę. Górna warga korony ma wygięty brzeg. Szypułki kwiatowe są 2-3 razy dłuższe od Przysadek i po przekwitnięciu łukowato zwieszają się w dół. Roślina mięsożerna.
SIEDLISKOWystępuje przeważnie w stosunkowo ciepłych, stojących wodach rozlewisk, stawów, rowów.
WYSOKOŚĆ20 - 30 cm nad wodą.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - sierpień.
UWAGIW Polsce gatunek podlegał w latach 2004-2014 ochronie prawnej.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony