WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPlatan
GATUNEKklonolistny
RODZINAPlatanowate (Platanaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPlatanus × hispanica
WYSTĘPOWANIERoślina jest powszechnie uważana za mieszańca międzygatunkowego pomiędzy platanem wschodnim P. orientalis L., pochodzącym z Europy południowo-wschodniej i platanem zachodnim P. occidentalis L., pochodzącym z Ameryki Północnej.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJWyjątkowo okazałe drzewo liściaste o bardzo szerokiej koronie, grubym pniu i potężnych, przeważnie bardzo rozłożystych (czasem poziomo rozpostartych) konarach, jedno z najbardziej rozłożystych drzew na świecie. Pień niski (jeśli nie okrzesywany), często od ziemi tworzy kilka równorzędnych konarów.
KORA, PĘDYKorowina szaropopielata łuszcząca się długimi, wąskimi płatami po których zostają bardzo charakterystyczne seledynowożółtawe ślady o dość gładkiej fakturze.
LIŚCIEUstawione skrętolegle o dł. 12-25 cm i prawie takiej samej szerokości, 3-5-klapowe (rzadko niewyraźnie 7-klapowe) o nasadzie ściętej lub słabo sercowatej. Klapy płytko i rzadko ząbkowane. Jesienią liście przebarwiają się na kolor żółty lub żółtopomarańczowy.
KOLOR KWIATÓWróżne kolory
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEOwłosione orzeszki, zebrane w gęste, główkowate owocostany 2 cm średnicy na długich szypułkach. Rozpadają się późną jesienią lub zimą.
OPISKwiaty rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne, zebrane w oddzielne kwiatostany mające postać kulistych główek zwisających po 2 (rzadziej po 1 lub 3) na długich szypułkach. Kwiatostany męskie niepozorne, żółtawe, po przekwitnięciu rozpadają się. Kwiatostany żeńskie większe od męskich - o średnicy do 2cm, różowo-czerwone. Pojedyncze kwiaty bardzo drobne i niepozorne, posiadają łuskowaty okwiat.
SIEDLISKOGatunek wymagający świeżych i głębokich gleb o odpowiedniej wilgotności i dużej przepuszczalności, ciepło- i światłolubny, bardzo odporny na zanieczyszczenia środowiska.
WYSOKOŚĆdo 35 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
UWAGICechą charakterystyczną tego gatunku platana jest duża odporność na przesadzanie i przycinanie. Przy zachowaniu podstawowych zasad, przesadzane mogą być bez obawy nawet kilkunastoletnie drzewa.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony