WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJArnika
GATUNEKgórska
RODZINAAstrowate (Asteraceae)
NAZWA ŁACIŃSKAArnica montana
WYSTĘPOWANIEWystępuje na terenach górskich i podgórskich Europy. W Polsce najliczniej występuje w Sudetach i na Pojezierzu Mazurskim.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAZielona, krótko omszona, prosta
LIŚCIECałobrzegie lub ząbkowane. Liście odziomkowe zebrane w rozetę, odwrotnie jajowate i wydłużone, bardzo grube, bez ogonków, z nerwem głównym wyraźnie widocznym od spodu blaszki liściowej (pięcio- siedmionerwowe). Liście łodygowe są mniejsze, zebrane w 1-3 pary, naprzeciwległe, trochę lepkie, 3-nerwowe, siedzące, obejmujące łodygę.
KWIATOSTANkoszyczek
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OPISKwiaty złotożółte lub pomarańczowożółte, zebrane w koszyczki o średnicy 6-8 cm. Dno koszyczka owłosione, zaś jego okrywa gruczołkowato owłosiona. Kwiaty środkowe rurkowate, obupłciowe, brzeżne nibyjęzyczkowe o trzech ząbkach.
SIEDLISKOW Polsce występuje w Karpatach, Bieszczadach, Sudetach, Pojezierzu Mazurskim, Dolnym Śląsku. Można ją spotkać na polanach leśnych lub łąkach. Roślina światłolubna, ale znosząca okresowe zacienienie.
WYSOKOŚĆ15 - 60 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
WŁASNOŚCI LECZNICZEStosowana zewnętrznie na krwiaki, stłuczenia, obrzęki pourazowe, oparzenia, ukąszenia owadów a także do płukania jamy ustnej. Koszyczki kwiatowe mają liczne substancje czynne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym i antyseptycznym. Stosowana wewnętrznie wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, działa przeciwzakrzepowo oraz poprawia krążenie krwi.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 2004r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony