WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPigwa
GATUNEKpospolita
RODZINARóżowate (Rosaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACydonia oblonga
WYSTĘPOWANIEPochodzi z obszarów Azji: Zakaukazia, Iranu, Turkiestanu, południowo-wschodniej Arabii, Azji Mniejszej. W Polsce uprawiana.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJDuży krzew lub niewielkie drzewko osiągające 5 m (w naszych warunkach rzadko do 3 m), z cienką łuskowatą korowiną, stale odpadającą płatami o zmiennym ubarwieniu zależnym od odmiany.
LIŚCIEJajowate do owalnych, całobrzegie, wierzchnia strona naga, lekko błyszcząca, spodem kutnerowato filcowate, z owłosionym ogonkiem. Młode liście z wierzchu też owłosione.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCETzw. owoce jabłkowate, żółte, u większości odmian o średnicy 6 cm, z pięcioma komorami nasiennymi, zawierającymi pestki. Pokryte są kutnerem. Miąższ owoców twardy i mocno cierpki, aromatyczny, z dużą ilością komórek kamiennych.
OPISKwiaty osadzone pojedynczo, ukazujące się po rozwoju liści, o kolorze białym, bladoróżowym do różowego. Obcopylne, pięciokrotne o 15-25 pręcikach i jednym słupku.
SIEDLISKOJest uprawiana ze względu na swoje ładne owoce, ozdobna jest także podczas kwitnienia. Sadzona jest w ogródkach przydomowych i w parkach. Wykorzystywana bywa do formowania bonsai.
WYSOKOŚĆdo 3 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
WŁASNOŚCI LECZNICZEStosuje się jako środek przeczyszczający, a także zewnętrznie jako przeciwzapalny.
UWAGIOwoce nie nadają się do bezpośredniego spożycia, gdyż są twarde i bardzo kwaśne (nazywane bywają nawet polską cytryną). Są jednak bardzo aromatyczne i używane są do wytwarzania syropów, nalewek, win, konfitur; także na kompot.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony