WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPięciornik
GATUNEKwyprostowany
RODZINARóżowate (Rosaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPotentilla recta
WYSTĘPOWANIEPochodzi z Azji i Europy. W Polsce występuje tylko na południu.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWzniesiona, w górnej części widlasto rozgałęziająca się. Pokryta jest gęstymi i krótkimi szczecinkami oraz dwoma rodzajami włosków: prostymi, wyrastającymi na brodawkach i licznymi skręconymi.
LIŚCIEDuże, dłoniasto złożone z 5-7 listków (górne mają tylko 3 listki). Listki są podługowate, ząbkowane, obustronnie zielone i obficie owłosione (ale bez kutneru). Na spodniej stronie mają wyraźnie widoczną nerwację. Przylistki górnych liści są jajowate lub jajowatolancetowate, czasami tylko dłoniasto wcinane. W czasie kwitnienia rośliny brak płonnych różyczek liściowych.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISNa zakończeniu kłącza wyrasta kwitnący pęd z żółtymi kwiatami o średnicy powyżej 1,5 cm. Zebrane są w luźny kwiatostan nie oddzielony wyraźnie od dolnej części łodygi. Kwiaty zbudowane z 10 owłosionych szydlastych działek kielicha, 5 sercowato wyciętych na szczycie płatków i licznych słupków i pręcików.
SIEDLISKOBylina. Rośnie na trawiastych zboczach, w zaroślach, na skałach i w siedliskach ruderalnych. W górach występuje tylko w niższych położeniach.
WYSOKOŚĆ30 - 70 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Kwiaty dość duże. Kwitnący pęd stanowi zakończenie kłącza. Płonnych różyczek liściowych w czasie kwitnienia brak.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony