WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPięciornik
GATUNEKgęsi
RODZINARóżowate (Rosaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPotentilla anserina
WYSTĘPOWANIERośnie w większej części Europy, z wyjątkiem jej południowych części, również na większości obszarów Azji i Ameryki Północnej. W Polsce gatunek pospolity.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPełzająca lub podnosząca się.
LIŚCIENieparzystopierzastodzielne, osiągają długość do 20 cm, złożone z 7-21 listków. Od spodu jedwabiście, srebrzysto owłosione. Listki podługowate, brzeg blaszek wyraźnie piłkowany.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty pojedyncze, średnicy ok. 2 cm, długoszypułkowe, pięciopłatkowe: działki kielicha wcinane, płatki korony 2 razy dłuższe od działek. Barwa złocistożółta. Pod kielichem występuje jeszcze kieliszek złożony z 5 mniejszych listków. W środku kwiatu liczne słupki i pręciki na wypukłym dnie kwiatowym.
SIEDLISKORośnie w wilgotnych miejscach: na łąkach, pastwiskach, przydrożach, nad brzegami stawów i rowów, oraz na polach.
WYSOKOŚĆ15 - 20 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Szyjka słupka osadzona z boku w połowie zalążni. Liście przerywano nieparzysto pierzaste. Kłącze zakończone różyczką liści, z kąta których wyrastają długie, ulistnione rozłogi.
WŁASNOŚCI LECZNICZEZawiera garbniki katechinowe, flawonoidy (kwertycyna i jej glikozyd), kwasy organiczne, śluzy i żywice, duża zawartość witaminy C.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony