WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJBrzoza
GATUNEKcukrowa
RODZINABrzozowate (Betulaceae)
NAZWA ŁACIŃSKABetula lenta
WYSTĘPOWANIEWystępuje w stanie dzikim we wschodniej części Stanów Zjednoczonych; na przedgórzach i w górach (Appalachy).
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJDrzewo dorastające w ojczyźnie do 20-25 m. U młodych drzew korona jest stożkowata, natomiast u starszych kopulasta.
KORA, PĘDYMłode drzewa mają fioletowobrązową korę (ciemniejsza od kory brzozy żółtej), lecz z wiekiem staje się ona matowo ciemnoszara. Posiada liczne przetchlinkami. Nie łuszczy się. Młode pędy nagie, ciemnobrunatne, po roztarciu przyjemnie pachnące.
LIŚCIELiście są błyszczące. Mają jajowaty kształt o sercowatej podstawie i zaostrzonym wierzchołku. Mają do 12 cm długości. Są regularnie podwójnie ząbkowane. Większy ząbek jest ostro zakończony i znajduje się na końcu każdego nerwu. Młode listki są owłosione, lecz szybko stają się nagie. Owłosienie pozostaje jedynie na spodzie liści w kącikach nerwów. Posiadają 9-18 par nerwów. Ogonek liściowy jest długi i owłosiony.
KOLOR KWIATÓW...
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEOwocostany późno się rozsypują. Są prawie siedzące. Mają jajowaty kształt i są skierowane ku górze.
OPISPąki są ostre i odstające. Kwiaty zebrane w kwiatostanach zwanymi kotkami. Pojawiają się późną wiosną. Łuski pozbawione są owłosienia.
SIEDLISKOWystępuje jako dominujący składnik drzewostanu w wilgotnych, żyznych, chłodnych lasach górskich. Rośnie także na urwiskach i stromych stokach.
WYSOKOŚĆdo 25 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
UWAGIInne nazwy: brzoza wiśniowa.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony