WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPełnik
GATUNEKalpejski
RODZINAJaskrowate (Ranunculaceae)
NAZWA ŁACIŃSKATrollius altissimus
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie, wyłącznie w górach: w Karpatach, Sudetach, wschodnich Alpach, oraz w Górach Dynarskich. W Polsce występuje w Tatrach, Sudetach, Pieninach, w Bieszczadach i jest rośliną rzadką.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJJest bardzo podobny do pełnika europejskiego, różni się od niego głównie tym, że jest od niego mniejszy i ma większe (w stosunku do wielkości rośliny) kwiaty.
ŁODYGAWzniesiona, naga i nierozgałęziona.
LIŚCIEUlistnienie skrętoległe. Liście dłoniastosieczne, składające się z 3-5 płytko wciętych i ząbkowanych odcinków. Dolne liście są długoogonkowe, środkowe krótkoogonkowe, a najwyższe są siedzące.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OWOCEMieszki z długim dzióbkiem.
OPISKwiaty duże, kuliste kwiaty o cytrynowożółtej barwie (nieco jaśniejsze, niż u pełnika europejskiego). Wyrastają przeważnie pojedynczo na szczycie łodygi. Wyglądem przypominają różę. Są pełne (stąd nazwa pełnik) i składają się z 10-15 płatków. Okwiat nie jest zróżnicowany na kielich i koronę. Osadzone spiralnie płatki zaginają się do środka i dachówkowato zachodzą na siebie, chroniąc wnętrze kwiatu. Zewnętrzne płatki są duże i barwne, wewnętrzne są węższe i przechodzą stopniowo w miodniki z nektarem. Środek kwiatu wypełniają liczne pręciki, prątniczki i słupki. Prątniczki są tej samej długości co pręciki.
SIEDLISKOBylina. Łąki i hale górskie, ziołorośla, wilgotne piargi, nad potokami.
WYSOKOŚĆ25 - 35 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - lipiec.
WŁASNOŚCI TRUJĄCEJest trujący. Zwierzęta nie jedzą go.
UWAGIPrzez niektórych botaników uważany jest za podgatunek lub odmianę pełnika europejskiego lub określany nazwą pełnika siedmiogrodzkiego.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 1946r. (z wyjątkiem lat 1983-2001).
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony