WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJBrzoza
GATUNEKżółta
RODZINABrzozowate (Betulaceae)
NAZWA ŁACIŃSKABetula alleghaniensis
WYSTĘPOWANIEWystępuje w stanie dzikim w północno-wschodniej Ameryce Północnej, Krainie Wielkich Jezior; na zachód sięga po Dakotę i Arizonę. Jeden z podstawowych gatunków lasotwórczych w południowo-wschodniej Kanadzie.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJJest to małe drzewo bądź ogromny krzew. Dorasta do 20 m wysokości. Średnica pnia osiąga do 80 cm. Posiada jajowaty pokrój. Gałęzie są uniesione ku górze.
KORA, PĘDYKora jest bardzo gładka. Łuszczy się okrężnie cienkimi płatami. Kora młodych roślin ma żółtawo szarobrązową barwę, lecz z wiekiem staje się matowa jasno kremowo-szara. Młode pędy są owłosione, lecz później stają się nagie. Przerwane wydzielają aromat podobny do środka odkażającego. Pędy mają oliwkowozieloną barwę, lecz zimą stają się jasnobrązowe. Pąki mają zieloną barwę i są częściowo owłosione.
LIŚCIELiście są długie. Mają 8-12 cm długości. Mają jajowaty lub podłużnie jajowaty kształt, zaostrzony na wierzchołku, natomiast u nasady zaostrzone lub niesymetrycznie sercowate. Z wierzchu są matowozielone. Są podobne do liści grabu. Brzegi są drobno i nieregularnie podwójnie piłkowane. Od spodu mają długie włoski w kącikach nerwów. Nerwy są proste, nierozgałęzione, równoległe, występują w liczbie 9-11 par. Ogonek liściowy pokryty jest długimi włosami.
KOLOR KWIATÓW...
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEOwłosione (czasem tylko na czubkach) oskrzydlone orzeszki w pojedynczych jajowatych bądź kulistych owocostanach. Są one grube i osadzone na krótkich trzoneczkach.
OPISKwiaty zebrane w kwiatostanach zwanymi kotkami. Są wniesionych ku górze. Kwiatostany żeńskie mają owłosione łuski.
SIEDLISKODrzewo leśne, rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, wilgotnych i bagnistych.
WYSOKOŚĆdo 20 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony