WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJBrzoza
GATUNEKpożyteczna
RODZINABrzozowate (Betulaceae)
NAZWA ŁACIŃSKABetula utilis
WYSTĘPOWANIEPochodzi z Azji z obszarów Afganistanu, Chin, Bhutanu, Indii, Nepalu i Pakistanu.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJDorasta do 22 m wysokości. Gałęzie wznoszą się ku górze. Posiada szeroką koronę. Zazwyczaj tworzy wiele pni. Posiada stosunkowo rzadkie ulistnienie.
KORA, PĘDYKora posiada gładką, jaskrawą i błyszczącą korę. Zależnie od odmiany ma barwę od białej przez żółtą, szkarłatną do fioletowej. Posiada małe przetchlinki ułożone poziomo o barwie szarej bądź bursztynowej. Łuszczy się pasmami. Betulina jest łatwa do starcia. Pędy są relatywnie grube. Młode pędy są bardzo mocno owłosione.
LIŚCIELiście są ciemne i błyszczące. Mają 5-9 cm długości. Posiadają sercowaty kształt. Z wierzchu są lekko owłosione na całej powierzchni, natomiast od spodu tylko w kącikach nerwów. Mają 7-14 par nerwów. Jesienią przebarwiają się na złotożółto. Ogonki liściowe są owłosione.
KOLOR KWIATÓW...
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OPISKwiaty zebrane są w kwiatostany zwane kotkami. Pojawiają się na wiosnę wraz z liśćmi. Kotki męskie mają około 5 cm długości. Zimą posiadają łuski z charakterystycznym wzorem.
SIEDLISKORoślina ozdobna. Sadzona jest głównie w parkach i w dużych ogrodach przydomowych. Jest szczególnie dekoracyjna w okresie bezlistnym.
WYSOKOŚĆdo 22 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony