WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJOwsica
GATUNEKomszona
RODZINAWiechlinowate (Poaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAvenula pubescens
WYSTĘPOWANIETrawa występująca niemal w całej Europie oraz w Azji zachodniej i środkowej. W Polsce pospolita w całym kraju.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJWieloletnia trawa luźnokępowa. Wytwarza krótkie, kilkucentymetrowe rozłogi, z których wyrastają i zakorzeniają się pędy wegetatywne i kwiatowe.
ŁODYGAŹdźbła zielne, proste lub u nasady kolankowato zgięte w międzywęźlach, ulistnione, gładkie, owłosione, puste, obłe.
LIŚCIERównowąskie o płaskich blaszkach, barwy żywo zielonej, z widocznym głównym nerwem, miękko owłosione, bez ostróg, w pączku złożone. Języczek wydłużony długości od 4 do 6 mm, w kształcie trójkąta, szpiczasto zakończony. Pochwy liściowe owłosione, zamknięte.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OPISWiecha długości 20 cm, nieco skupiona, lekko zwisająca. Kwiaty najczęściej trójkrotne. Gałązki prawie gładkie, długości około 5 cm, w dolnym piętrze najczęściej 4 gałązki. Na każdej gałązce od 3 do 6 kłosków. Kłoski duże, trzykwiatowe, nieraz czterokwiatawe. Łodyżki kłosków cienkie, długie do 1 cm, na szczycie zgrubiałe. Każdy kwiatek płodny. Kwiaty o jednej ości grzbietowej, barwy purpurowo-czerwonej, kłoski najczęściej są trzyościste, przeważnie bywają mozaikowate w zielonawe, fioletowe i złotobrunatne plamki, rzadziej jednobarwne
SIEDLISKORośnie na wyjałowionych łąkach i pastwiskach, polanach, zrębach leśnych, czasem na stanowiskach ruderalnych.
WYSOKOŚĆ50 - 120 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
CECHY CHARAKTER.Roślina luźnodarniowa. Blaszki liściowe płaskie, 3-8 mm szerokości.
UWAGISynonimy: Helictotrichon pubescens.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony