WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJOstróżka
GATUNEKwyniosła
RODZINAJaskrowate (Ranunculaceae)
NAZWA ŁACIŃSKADelphinium elatum
WYSTĘPOWANIEWystępuje w środkowej, wschodniej i południowej Europie oraz w Azji (Syberia, Azja Środkowa, Chiny, Mongolia). Jest też powszechnie uprawiana. W Polsce rośnie w Sudetach, Tatrach i w Bieszczadach.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWzniesiona i nierozgałęziona. Jest naga, albo porośnięta prostymi włoskami, częściowo gruczołowatymi.
LIŚCIEUlistnienie naprzeciwległe, liście duże, nagie lub słabo owłosione z długimi i grubymi ogonkami. Są głęboko 5-7 klapowe. Ich listki są 3-wrębne, ząbkowane. Unerwienie liści wyraźnie promieniste.
KOLOR KWIATÓWniebieski
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEMieszek
OPISNa szczycie łodygi kwiaty na długich szypułkach, zebrane w grono. Kwiaty intensywnie lazurowe lub fioletowe i posiadające dużą, brodawkowatą ostrogę. Kwiat (bez ostrogi) ma długość 12-20 mm, ostroga jest tej samej wielkości, lub dłuższa. Kwiat składa się z 5 długich działek kielicha, które pełnią rolę płatków korony. Charakterystyczną cechą gatunkową jest kształt tych działek - są one okrągłe, lub okrągłojajowate i o zaokrąglonych szczytach. Cztery płatki korony są zredukowane, trudne do zauważenia. Górna działka kielicha tworzy ostrogę. Wewnątrz kwiatu 3 słupki i liczne pręciki.
SIEDLISKOZiołorośla, świetliste miejsca w lesie, obrzeża lasu, brzegi potoków, piargi, łąki górskie.
WYSOKOŚĆ80 - 150 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
WŁASNOŚCI TRUJĄCECała roślina oprócz kwiatów jest lekko trująca. Powoduje trudności w oddychaniu, spadek ciśnienia i zatrzymanie pracy serca.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony