WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJOstróżka
GATUNEKtatrzańska
RODZINAJaskrowate (Ranunculaceae)
NAZWA ŁACIŃSKADelphinium oxysepalum
WYSTĘPOWANIEEndemit tatrzański. Jedynymi miejscami na świecie, gdzie rośnie dziko to: Tatry, Niżne Tatry, Wielki Chocz, Mała Fatra. Roślina rzadka.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWzniesiona, soczysta, gruba, nierozgałęziona. Górą przylegająco owłosiona, dołem gładka.
LIŚCIEUlistnienie naprzeciwległe, liście duże, nagie lub słabo owłosione z długimi i grubymi ogonkami. Są głęboko 5- klapowe. Ich listki są 3- wrębne, głęboko zazębione. Unerwienie liści wyraźnie promieniste.
KOLOR KWIATÓWniebieski
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty na szczycie łodygi, na długich szypułkach, zebrane w grono. Kwiaty intensywnie lazurowe lub fioletowe i posiadające dużą, brodawkowatą ostrogę. Kwiat (bez ostrogi) ma długość 22-40 mm i szerokość 6-12 mm. Składa się z 5 długich działek kielicha, które pełnią rolę płatków korony. Charakterystyczną cechą gatunkową jest kształt tych działek - są one długie i mają zaostrzone końce. Cztery płatki korony są zredukowane, trudne do zauważenia. Górna działka kielicha tworzy ostrogę. Wewnątrz kwiatu 3 słupki i liczne pręciki.
SIEDLISKORośnie w ziołoroślach, poza tym spotyka się ją na zarastających piargach, wśród skał, na murawach, przy ścieżkach. Rośnie zarówno na podłożu wapiennym, jak i granitowym.
WYSOKOŚĆ50 - 100 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec.
WŁASNOŚCI TRUJĄCERoślina trująca: Cała roślina oprócz kwiatów jest lekko trująca. Powoduje trudności w oddychaniu, spadek ciśnienia i zatrzymanie pracy serca.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony