WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJBrzoza
GATUNEKniska
RODZINABrzozowate (Betulaceae)
NAZWA ŁACIŃSKABetula humilis
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie i Azji. W Polsce roślina rzadka, występująca na rozproszonych stanowiskach na niżu. Najliczniej występuje na Pojezierzu Pomorskim, Mazurskim i Podlasiu, rzadziej na Białostocczyźnie i w Wielkopolsce. Jest reliktem polodowcowym.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJNiski i silnie rozgałęziony krzew osiągający wysokość do 2 m.
KORA, PĘDYMłode pędy gęsto pokryte białymi brodawkami o końcach czasami nieco owłosionych. Pędy skrócone drobne. Kora wszystkich pędów ciemnoszara.
LIŚCIEEliptyczne lub jajowate o szerokości większej od długości, na szczycie tępe lub nieco zaostrzone, krótkoogonkowe (2-5 mm). Blaszka liściowa o długości 4-6 cm i szerokości 0,5-2,5 cm, nierównomiernie ząbkowana z 4-6 parami nerwów bocznych. Z obu stron jasnozielone. Pączki okryte łuskami, klapa środkowej łuski jest dłuższa od pozostałych i owłosiona.
KOLOR KWIATÓW...
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEOrzeszek ze skrzydełkami o długości połowy jego szerokości lub krótszymi.
OPISKwiaty zebrane w wiotkie i zwisające kotki, oddzielnie kotki męskie i kotki żeńskie. Jest rośliną jednopienną - na jednej roślinie występują zarówno kotki męski, jak i żeńskie. Kotki męskie o długości do 20 mm występują już w jesieni, są wówczas drobne i sterczące. Mniejsze kotki żeńskie mają długość 8-15 mm.
SIEDLISKOTorfowiska i podmokłe łąki. Przeważnie tworzy skupiska. Jest światłolubna, wyższe drzewa i krzewy z łatwością ją zagłuszają.
WYSOKOŚĆ do 2 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
CECHY CHARAKTER.Liście dłuższe niż szersze o długości 1-3,5 cm. Klapa środkowej łuski dłuższa od bocznych.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 1983 r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony