WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJOstrokrzew
GATUNEKkolczasty
RODZINAOstrokrzewowate (Aquifoliaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAIlex aquifolium
WYSTĘPOWANIEWystępuje w stanie dzikim w południowej i środkowej Europie i Afryce. Jest szeroko rozpowszechniony w Europie Zachodniej i w Ameryce Północnej jako uprawiana roślina ozdobna. Gatunek cienioznośny, wymaga lekkich, świeżych gleb i dużej wilgotności powietrza. Rośnie jako roślina podszytowa różnych drzewostanów liściastych.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJOsiąga wysokość do 25 m, przyjmuje formę krzewiastą lub małego drzewa.
LIŚCIEJajowate, eliptyczne, długość do 12 cm, ciemnozielone, skórzaste, z wierzchu błyszczące, kolczaste na brzegach.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCEKuliste lub elipsoidalne, krwistoczerwone, nieduże, trujące. Dojrzałe owoce utrzymują się na gałązkach w ciągu zimy.
OPISGatunek dwupienny. Kwiaty są drobne, białego koloru. Żeńskie pojedyncze a męskie potrójne.
SIEDLISKOW Polsce jest uprawiany. Jednak nasze zimy są dla niego zbyt surowe i często obmarza lub całkowicie przemarza podczas surowych zim.
WYSOKOŚĆdo 25 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
WŁASNOŚCI LECZNICZEW liściach zawarte są garbniki i kwasy fenolowe, saponiny trójterpenowe, alkaloidy purynowe. Nowe badania nie potwierdziły obecności związków cyjanogennych w liściach. Ostrożnie należy stosować owoce ostrokrzewu kolczastego, bo te mogą spowodować wymioty i biegunkę. Działanie: napar z ostrokrzewu stosuje się w leczeniu kataru, zapalenia opłucnej, ospy wietrznej, stanów gorączkowych i reumatyzmu. Działa rozszerzająco na tętnice i lekko moczopędnie.
UWAGIWedług przesądów ludowych ostrokrzew jest drzewem zapewniającym ochronę, często wykorzystywanym jako zaklęcie przeciw piorunom, sadzi się je przy domu w charakterze strażnika. Uważa się, że zabezpiecza przed trucizną, złymi duchami i złymi czarownikami, jak również odpędza niebezpieczne dzikie zwierzęta.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony