WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJOset
GATUNEKsiny
RODZINAAstrowate (Asteraceae)
NAZWA ŁACIŃSKACarduus glaucus
WYSTĘPOWANIEWystępuje w górach południowej i środkowej Europy, w Polsce w Tatrach i Pieninach i jest tam rośliną średnio pospolitą.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWzniesiona, prosta, pojedyncza, lub posiadająca kilka wydłużonych gałązek. Oskrzydlona jest tylko dołem, na 1/3 wysokości. Jest prawie bezlistna.
LIŚCIEUlistnienie skrętoległe. Liście wąskojajowate lub odwrotnie jajowatolancetowate, o zaostrzonych końcach, Są całkiem nagie, brzegi mają podwójnie ząbkowane z cienkimi ostkami. Ostki na pierwszorzędowych ząbkach mają długość do 5 mm, na drugorzędnych ząbkach są mniejsze. Liście mają siny kolor, od tego właśnie pochodzi gatunkowa nazwa rośliny. Dolne liście duże, wyższe wybitnie mniejsze.
KWIATOSTANkoszyczek
KOLOR KWIATÓWfioletowy
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OWOCENiełupka o długości 3,5-5 mm z puchem kielichowym.
OPISKwiaty zebrane w koszyczek na szczycie pędów kwiatowych. Młode koszyczki zwisają, potem pęd wyprostowuje się. Mająca 15-22 mm długości okrywa koszyczków zbudowana jest z nieodgiętych łusek. Środkowe łuski okrywy o zaokrąglonych wierzchołkach nagle zbiegają w krótki, ostry koniec. Łuski te mają długość 4-6 razy większą od szerokości. Wszystkie kwiaty rurkowe, brzeżne podobne do środkowych. Korona o czerwonofioletowym kolorze. Kielich w postaci puchu kielichowego złożonego z pojedynczych włosków o długości 10-12 mm.
SIEDLISKOBylina. Rośnie w górach, na skalistych zboczach, suchych korytach potoków, wśród wilgotnych skał, przy ścieżkach, wyłącznie na wapieniu.
WYSOKOŚĆ30 - 60 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Liście i skrzydełka łodygi nie podzielone, lecz tylko podwójnie ościsto ząbkowane, sinozielone.
UWAGITworzy mieszańce z ostem nastroszonym.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony