WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJOlsza
GATUNEKszara
RODZINABrzozowate (Betulaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAlnus incana
WYSTĘPOWANIEWystępuje w całej Europie, Kaukazie i zachodniej Syberii. W Polsce pospolita na pogórzu sięgając po regiel dolny, rozprzestrzenia się wzdłuż dolin rzek.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJBardzo zmienny w zależności od biotopu, duży wielopniowy krzew lub niewielkie drzewo, wyjątkowo do 20 m. Pień o gładkiej, szaropopielatej korze.
KORA, PĘDYMłode pędy szaro owłosione, o słabo widocznych przetchlinkach. Pąki przylegające, okryte 3 łuskami, zawsze suche, osadzone na krótkich trzoneczkach.
LIŚCIEOpadające na zimę, skrętoległe, do 10 cm długości, o brzegach podwójnie wcinano piłkowanych, ostro zakończone, u nasady zaokrąglone. Z wierzchu ciemnozielone, pod spodem szarozielone do niebieskawych. Młode filcowato owłosione, starsze tylko na nerwach. Jesienią nie przebarwiają się tylko trochę jaśnieją i opadają zielone.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEWąsko oskrzydlony orzeszek dojrzewający we wrześniu.
OPISRoślina jednopienna, kwitnie na długo przed rozwojem liści (ok. 2 tygodnie przed olszą czarną). Kotki męskie znajdują się na szczytach gałązek, kwiatostany żeńskie w kątach liści. Dojrzewając przekształcają się w owalne "szyszeczkowate" owocostany o długości do 1,5 cm, powstałe ze zrośnięcia przysadek i podkwiatków.
SIEDLISKOGatunek bardzo tolerancyjny w stosunku do gleby. Na glebach żyznych i wilgotnych tworzy zwarte zarośla i wyrasta w drzewa, na glebach suchych i ubogich zawsze pozostaje krzewem dającym dużo odrośli korzeniowych. Występuje często na całym niżu.
WYSOKOŚĆdo 20 m.
OKRES KWITNIENIAMarzec - kwiecień.
UWAGIW Polsce występuje pdgatunek Alnus incana subsp. incana. Inne nazwy: olsza biała.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony