WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJNiezapominajka
GATUNEKalpejska
RODZINAOgórecznikowate (Boraginaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAMyosotis alpestris
WYSTĘPOWANIEWystępuje w górskich obszarach Europy i Turcji. W Polsce występuje głównie w Tatrach, ale można ją spotkać także na innych szczytach Karpat.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAOkrągłe na przekroju poprzecznym łodygi, ulistnione są naprzemianlegle, nie rozgałęziają się i całe są delikatnie owłosione.
LIŚCIEDolne liście na łodydze mają ogonek liściowy (wytworzony ze zwężonej blaszki liściowej), górne i środkowe liście są siedzące. Liście mają lancetowaty, wydłużony kształt, są całobrzegie i owłosione.
KOLOR KWIATÓWniebieski
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty, o średnicy 6-11 mm, zebrane są w kwiatostan - sierpik, wyrastający na szczycie łodygi. Kwiatostan jest dość ciasny. Wyrastające na grubych szypułkach, ciemnobłękitne lub ciemnoszafirowe kwiaty, mają zrosłopłatkową koronę z 5 okrągłymi ząbkami. Czasami, rzadko, trafiają się kwiaty białe. Wewnątrz korony, w jej gardzieli znajduje się 5 białych osklepek. Rurka kwiatowa jest krótka, pręciki wyrastają poniżej gardzieli. Pojedynczy słupek ma szyjkę i okrągławe znamię. kielich jest zrosłodziałkowy z wyciętymi 5 ząbkami i cały owłosiony.
SIEDLISKORośnie przeważnie w nasłonecznionych miejscach, na półkach skalnych, szczelinach skał, na stromych zboczach.
WYSOKOŚĆ15 - 25 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - lipiec.
CECHY CHARAKTER.Średnie i górne liście łodygowe jajowatopodługowate, odstające, nie przytulone do łodygi. Prawie brak włosków na kielichu.
UWAGICzasami uprawiana jako roślina ozdobna.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony